КОРОТКО ПРО СКРИНІНГ КОЛОРЕКТАЛЬНОГО РАКУ

  • Н. І. Мельничук BWH, Harvard Medical School
  • Г. І. Шабат BWH
  • І. К. Чурпій IFNMU
Ключові слова: колоректальний рак, скринінг, економічна ефективність

Анотація

Резюме. На сьогоднішній день, колоректальний рак залишається одним з найважливіших в клінічній онкології, тому що є другим за летальністю серед онкологічної патології в cвіті (1 з 3 осіб, в яких діагностовано колоректальний рак помирають від цього захворювання). В Україні колоректальний рак знаходиться на четвертому місці серед причин смертності від онкологічної патології в чоловіків, та на третьому – у жінок.

В статті коротко розглянуто фактори ризику, скринінгові методи колоректального раку, економічну ефективність та шляхи впровадження скринінгової програми. Завдяки скринінгу колоректального раку можна виявляти премалігнізовані утворення та виявляти рак на ранній стадії, що дозволяє проводити своєчасне та високоякісне лікування, а також знижувати смертність від даного захворювання.

Оскільки Україна входить в групу країн із низьким та середнім рівнем доходу, то впровадження ефективної скринінгової програми для КРР зустрічає ряд перешкод. В більшості високорозвинених країн Світу скринінг КРР розпочинається у віці 45 – 50 років, але в осіб з підвищеним ризиком скринінг розпочинається раніше.

Всі скринінгові програми крім покращення якості та збільшення тривалості життя пацієнтів є ще і економічно ефективними порівнюючи із ситуацією відсутності скринінгу.

Скринінг найкраще впроваджувати шляхом розробки системи ідентифікації прицільної когорти пацієнтів, яким потрібен скринінг (включаючи фактори ризику), проводити регулярне оновлення інформації, та навігацію тих пацієнтів, в яких виявлено позитивні результати обстеження в послідуючому процесі лікування та спостереження.

В статті надано аналіз ефективності трьох скринінгових методик колоректального раку  для пацієнтів із помірним ризиком розвитку раку у віці від 50 до 75 років.

Опубліковано
2019-10-30
Розділ
Оригінальні дослідження