COLLATERAL BLOOD FLOW IN THROMBOSIS IN THE ANKLE-POPLITEAL AND POPLITEAL-FEMORAL SEGMENTS OF THE VENOUS SYSTEM OF THE LOWER LIMBS WITH INVOLVEMENT POPLITEAL VENOUS COLLECTOR

  • Y. М. Popovich
  • V. V. Rusin
  • О. М. Kochmarh
  • А. І. Shitev КЗ"УРКЛ"
Ключові слова: тромбоз глибоких вен, колатеральний кровоплин, венозний колектор, магістраль.

Анотація

Резюме. Венозні колатералі відіграють роль дренажів при тромбозі глибоких магістральних вен. Їх розвиток впливає на важкість клінічної картини та розвиток ускладнень.

Мета: оцінити компенсаторні можливості колатерального кровоточу в підколінному венозному колекторі при гострих венозних тромбозах.

Обґрунтування дослідження. При тромбозі магістральних вен відбувається перерозподіл відтоку і більша частина крові відводиться колатеральними судинами. Знання функціональних можливостей колатерального кровотоку слугує додатковим критерієм прогнозування ускладнень та важкості перебігу захворювання.

Методи. Проведено аналіз результатів обстеження та лікування 790 пацієнтів з тромбозами глибоких вен системи НПВ. Для обстеження застосували лабораторні методи дослідження, а також інструментальні: УЗ доплерографію, УЗ дуплексне сканування, рентгеноконтрастну флебографію, МСКТ з в/в контрастуванням, радіоізотопну флебосцинтиграфію та ЕхоКС.

Результати дослідження. Тромбози глибоких вен у гомілково-підколінному сегменті спостерігали у 256 з 790 пацієнтів. У хворих з тромбозами гомілково-підколінного венозного сегменту значно сповільнений пасаж радіофармпрепарату по глибоких венах, що відображається у збільшенні середнього часу транспорту по венах гомілки та стегна до 59,4±4,02 с, зменшенні ЛШК до 2,1±0,61 см/с та індексу навантаження до 1,6±0,49 од. Співвідношення об’ємного кровотоку по магістральних і колатеральних венах склало 40% і 60% відповідно.

Висновки. Колатеральний кровообіг відіграє важливу роль у розвитку ускладнень та важкості клінічного перебігу при тромбозах глибоких вен нижніх кінцівок. Формування тромботичних мас у глибоких венах нижньої кінцівки у 89,2% пацієнтів починається у мілких м’язових гілках гомілки.

Опубліковано
2021-01-06
Розділ
Оригінальні дослідження