ОСОБЛИВОСТІ ВПЛИВУ ГЕПАТОБІЛІАРНОЇ СИСТЕМИ ЖІНКИ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ДОПОМІЖНИХ РЕПРОДУКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Анотація
Проблема безпліддя широко поширена у всьому світі. Багато років показник частоти безплідного шлюбу в різних регіонах світу залишається в межах 8-18% і не має тенденції до зниження. Сьогодні прийнято вважати, що безпліддям страждають більше 80 мільйонів людей в світі. Так за даними Європейської асоціації ре- продуктологів, безплідні близько 10% подружніх пар, в США даний показник досягає 10-15%
У останні роки у всьому відзначається зростання соматичної та гінекологічної захворюваності жінок, що негативно впливає на реалізацію репродуктивної функції.
Стан репродуктивного здоров’я жінки обумовлений різноманітними факторами, серед яких значне місце займають екстрагенітальні захворювання, зокрема патологія гепатобіліарної системи, що на сьогоднішній день визнається багатьма авторами, проте конкретні механізми мало вивчені і не до кінця визначені. Є окремі дані про вплив патології печінки на успішність лікування безпліддя, з іншого боку, відомий також негативний вплив на печінку гормональної та іншої терапії, яка застосовується у програмах лікування безпліддя.
Отже, наявність функціональних розладів печінки у жінок з непліддям відіграє певну роль у виношуванні вагітності після ДРТ, виникненні її ускладнень, негативних наслідках для жінки та новонародженої дитини, конкретні механізми чого потребують більш детального дослідження для розробки патогенетично обгрунтованої системи лікувально-профілактичних заходів.
Проведений ретроспективний аналіз 614 амбулаторних карт жінок, які звернулись з приводу лікування безпліддя і яким було призначено і проведено застосування допоміжних репродуктивних технологій, підтвердив роль порушень функціональної метаболічної системи «гіпотала- мус-гіпофіз-яєчники-печінка» у виникненні непліддя. У жінок з непліддям встановлена висока частота патології гепатобіліарної системи та ожиріння. Частота цих захворювань достовірно вища у жінок з невдалими спробами ДРТ. Показано також суттєву роль гепатобіліарної системи у ефективності ДРТ, перебігу та наслідках вагітності. Наголошено на необхідності додаткових комплексних досліджень для встановлення конкретних патогенетичних механізмів та розробки терапевтичних засобів впливу.