ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ ПРИ ДЕФЕКТНИХ РУБЦЯХ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ ПІСЛЯ ХІРУРГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ НЕОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

  • С. І. Саволюк Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, м. Київ
  • Г. О. Рибчинський Львівський державний онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр, м. Львів
Ключові слова: дефектні, гіпертрофічні та келоїдні рубці молочної залози, операції на молочних залозах, профілактика, рецидив.

Анотація

На підставі клінічного, гістологічного,  морфологічного дослідження обстежено 138 пацієнток з наявними дефектами рубців  (ДР) молочних залоз внаслідок хірургічних втручань та  проведено хірургічне висічення або малоінвазивне лікування ДР молочних залоз із застосуванням введення препаратів та профілактичних заходів для мінімізації рецидиву ДР.

Метою роботи є визначення ефективності запропонованих лікувально-профі-лактичних заходів хворим з дефектами рубців молочних залоз  без застосування додаткових дороговартісних обстежень для мінімізації повторного утворення нового ДР.  

Матеріали та методи. У дослідженні брало участь 138 пацієнток з наявними ДР молочних залоз внаслідок хірургічних втручань. Нами сформовано три групи. 

Групу порівняння склали  пацієнтки, яким було здійснено хірургічне  висікання ДР. Дві досліджувані групи:  група №1 – малоінвазивне лікування ДР – розчин дипроспану та 2% лідокаїну вводили безпосередньо в товщу дефектного рубця та накладали силіконовий пластир з компресійною пов’язкою або спеціальним компресійним одягом; група №2 – поєднання хірургічного висічення рубця та введення 2% розчину лідокаїну з дипроспаном в підрубцеву зону та силіконовий пластир з компресійною пов’язкою або спеціальним компресійним одягом на зону рубця. Обстеження проводили за допомогою УЗД до початку дослідження та після застосованих маніпуляцій чи хірургічних втручань. За допомогою доплерівського сканування оцінювали особливості кровопостачання всіх типів рубців. Визначали інтенсивність кровопостачання різних типів рубцевої тканини щодо здорової шкіри. 

Результати. Результати тривалого (12 міс.) спостереження наступні: ефективність лікувально-профілактичних заходів у групах №1 та №2, де протягом 6 місяців періодично, при потребі, проводилась корекція рубцевих ділянок, склала 100%. У жодній з досліджуваних груп станом на 12 місяць від початку дослідження не виявлено рецидиву дефектів рубців. Тоді як у групі порівняння із використанням хірургічного методу даний показник склав лише 51,1%.

Опубліковано
2019-01-17
Як цитувати
1.
Саволюк С, Рибчинський Г. ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ ПРИ ДЕФЕКТНИХ РУБЦЯХ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ ПІСЛЯ ХІРУРГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ НЕОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ. Scientific and practical journal [інтернет]. 17Січ2019 [cited 8Сер2022];1(2):14 -19. Available from: https://art-of-medicine.ifnmu.edu.ua/index.php/aom/article/view/241
Розділ
Оригінальні дослідження