RISK FACTORS OF EPILEPSY ATTACKS IN PATIENTS WITH CHRONIC BRAIN CIRCULATORY DISORDERS

  • М. М. Mushehian Харківська медична академія післядипломної освіти
Ключові слова: хронічне порушення мозкового кровообігу, епілептичні напади, чинники ризику.

Анотація

Резюме. Мета роботи: визначити фактори ризику епілепсії на фоні хронічної цереброваскулярної патології шляхом оцінки впливу окремих етіологічних факторів на розвиток цієї патології.

Матеріали і методи. Проаналізовано дані 76 хворих з хронічним порушенням мозкового кровообігу, у 38 з яких були епілептичні напади. Обстеження здійснено відповідно до стандартного протоколу надання медичної допомоги пацієнтам з порушеннями мозкового кровообігу.

Результати. Дебют епілепсії спостерігається у хворих з хронічним порушенням мозкового кровообігу переважно у віці 40–60 років. Підвищують ризик виникнення епілептичних нападів: куріння (серед чоловіків — у 7,5 разів, серед жінок — у 7,6 разів); вживання алкоголю (серед чоловіків — у 4,8 разів). Наявність черепно-мозкової травми в анамнезі підвищує ризик епілепсії у 7,6 разів (серед чоловіків – у 14,7 разів, серед жінок – у 7,8 разів), а хірургічні втручання з використанням загального наркозу – у 11,7 разів (серед чоловіків – у 9,3 разів, серед жінок – у 14,3 разів). Наявність цукрового діабету другого типу підвищує (р<0,05) ризик виникнення епілепсії у 4,2 разів, ожиріння – у 7,6 разів. У хворих із судинною патологією головного мозку та епілепсією частіше (F = 0,019030; χ2 = 6,73) спостерігалася атріовентрикулярна блокада, ніж у хворих без епілептичних нападів. Ризик виникнення епілепсії за атріовентрикулярної блокади підвищується у 5,4 разів.

Висновки. Наявність спадкової схильності, шкідливих звичок, супутньої серцевої та ендокринної патології збільшує ризик розвитку епілепсії у пацієнтів з цереброваскулярною патологією.

Опубліковано
2021-01-05
Розділ
Оригінальні дослідження