ГЕМІКОЛЕКТОМІЯ ПРИ ОБСТРУКТИВНОМУ РАКУ ПРАВОЇ ПОЛОВИНИ ОБОДОВОЇ КИШКИ

  • В. І. Русин
  • С. М. Чобей
  • О. О. Дутко Кафедра хірургічних хвороб, медичний факультет УжНУ
Ключові слова: ілео-трансверзоанастомоз, рак товстої кишки, кишкова непрохідність, геміколектомія

Анотація

Резюме. Мета дослідження. Для покращення результатів лікування хворих на обструктивний рак правих відділів товстої кишки розпрацювати та втілити в клінічну практику інвагінаційний ілео-трансверзоанастомоз.

Матеріали та методи. В хірургічному відділенні №2 КНП «Обласна клінічна лікарня ім. Андрія Новака» ЗОР у період 2015-2019рр. нами проліковано 94 хворих на обструктивний рак ободової кишки з приводу раку правих відділів товстої кишки. У 39 хворих виконана правобічна геміколектомія з двохрядним ілео-трансверзоанастомозом по типу «бік в бік», у 55 – по безконтактній ізолюючій методиці з інвагінаційним ілео-трансверзоанастомозом по типу «кінець в бік» в нашій модифікації.

Результати дослідження та їх обговорення. При правобічній геміколектомії з двохрядним ручним швом у 2 пацієнтів наступила неспроможність анастомозу. При формуванні інвагінаційного ілео-трансверзоанастомозу неспроможності анастомозу не було. На контрольній фіброколоноскопії інвагінаційна кукса здухвинної кишки вільно перистальтувала у просвіт поперечно-ободової кишки. На контрольній іригоскопії рефлюкс-ентериту не спостерігали. Таким чином можна стверджувати, що інвагінаційні ілео-трансверзоанастомози переймають на себе функцію ілеоцекального клапану. При визначенні меж резекції товстої кишки важливо враховувати локалізацію її анатомічних та функціональних сфінктерів. При формуванні анастомозів будь-яка перепона для нормального пересуванння кишкового вмісту може призвести до підвищення внутрішньокишкового тиску, що може зіграти роль в розвитку неспроможності анастомозу. При цьому інвагінаційний анастомоз може створюватись в любому відділі ободової кишки.

Висновки. Інвагінаційний однорядний ілео-трансверзоанастомоз надійно відновлює прохідність кишківника, перешкоджає розвитку рефлюкс-ентериту, технічно простий у виконанні і може бути рекомендованим до практичного використання при обструктивному раку ободової кишки.

Ключові слова: ілео-трансверзоанастомоз, рак товстої кишки, кишкова непрохідність, геміколектомія.

Опубліковано
2020-10-07
Розділ
Оригінальні дослідження