ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ НЕПАРАЗИТАРНИХ КІСТ ПЕЧІНКИ

  • В. О. Шапринський
  • О. О. Воровський national pirogov memorial medical university, vinnytsya
  • О. А. Камінський
  • Я. М. Пашинський
  • Ю. А. Миронишен
Ключові слова: непаразитарні кісти печінки, полікістоз, міні-інвазивні методи.

Анотація

Резюме. Мета дослідження: покращити результати хірургічного лікування непаразитарних кіст печінки за рахунок розробки та удосконалення методів оперативного втручання.

Матеріал та методи. Прооперовано 102 хворих: 88 (86,3 %) –  непаразитарні кісти печінки, 14 (13,7 %) – полікістоз. За способом лікування: І група – міні-інвазивні методи – 56 (54,9 %) випадків; ІІ група –  лапаротомні втручання –  32 (31,4 %).

Результати дослідження. При застосуванні лапароскопічних методів середній ліжко-день склав 4,5 ± 1,0, післяопераційні ускладнення – 1 (1,8 %) випадок. При лапаротомних способах відповідно: 12,0 ± 1,5 та 2 (6,3 %), що підтверджує перевагу міні-інвазивних методів. Рецидив – у 3 (2,9 %) випадках.

Висновки:

  1. Для запобігання розвитку небезпечних ускладнень непаразитарних кіст печінки та з метою їх ранньої діагностики рекомендовано застосовувати променеві методи дослідження та ліквідовувати їх міні-інвазивними способами на ранній стадії формування.
  2. Застосування міні-інвазивного методу фенестрації кіст з деепітелізацією їх оболонок при полікістозі печінки є операцією вибору, що дає змогу уповільнити розвиток гепатоцелюлярної недостатності.
  3. Поєднання міні-інвазивних методик з біполярною коагуляцією, чи лазерною дисекцією, чи зварювальною електрокоагуляцією призвело до зменшення таких ускладнень як інтраопераційна кровотеча і жовчопідтікання; стало можливим їх застосування не тільки при кістектомії великих ускладнених кіст, а й при резекційних методах лікування.
  4. Застосування зварювального електрокоагулятора ЕК-300М “Свармед” при лапароскопічній цистектомії призвело до зменшення тривалості операції та перебування в стаціонарі в 2 рази, кількість рецидивів – з 10 до 2,9 %.

 

Опубліковано
2020-10-07
Розділ
Оригінальні дослідження