ДЕЯКІ ПИТАННЯ ХІРУРГІЧНОЇ ТАКТИКИ В ЛІКУВАННІ ПІГМЕНТНИХ НЕВУСІВ У ДІТЕЙ

  • В. С. Конопліцький
  • О. В. Пасічник ВНМУ імені М. І. Пирогова
  • О. О. Калінчук
  • Д. В. Конопліцький
  • С. С. Блажко
Ключові слова: меланоцитарний невус, набутий меланоцитарный невус, вроджений меланоцитарный невус, продовжений ріст невуса, рання діагностика меланоми шкіри.

Анотація

Резюме. Стаття містить актуальну інформацію щодо діагностики та лікування дітей з меланоцитарними невусами, форми яких зустрічаються найчастіше, з вказівкою на їх динамічну еволюцію з часом. Обговорюються фактори ризику та питання ранньої діагностики меланоми в загальній практиці. Також обговоренню підлягає сучасне розуміння ризиків, пов’язаних з вродженими меланоцитарними невусами різних розмірів, і стратегії лікування дітей з вродженими і набутими меланоцитарними невусами.

Метою дослідження було підвищення якості лікування дітей шляхом уточнення показів і методів хірургічного лікування  пігментних невусів шкіри.

Пігментні невуси відносяться до доброякісних утворень, виникнення яких на сучасному етапі пов’язують з міграцією в ембріональному періоді меланобластів із нейроектодермальної трубки в базальний шар епідермісу. У дітей пігментні невуси зустрічаються досить часто в будь-якому віці. Так у новонароджених пігментні невуси зустрічаються в 1–6% загальної популяції. Покази до профілактичного видалення невусів витікають із проведеного аналізу клінічного матеріалу: наявність симптомів активації, зокрема ріст невуса; наявності в анамнезі факторів, що сприяють активації пігментних невусів – підвищена сонячна інсоляція, травматизація, зміна гормонального фону; наявність ознак клітинної проліферації; наявність вогнища термонагріву в проекції пігментного невуса. Обов’язковою умовою виконання операції повинно бути проведення морфологічного дослідження. Об’єм тканин, що видаляються, залежить від форми росту, розмірів невуса.

Опубліковано
2020-10-06
Розділ
Оригінальні дослідження