ФІЛОСОФСЬКЕ ОБГРУНТУВАННЯ ПРОГНОСТИЧНОЇ КОНЦЕПЦІЇ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ І «ЗДОРОВОГО СУСПІЛЬСТВА»
Анотація
У статті на основі аналізу висловлених українськими та зарубіжними мислителями положень розглядається філософське обґрунтування прогностичної концепції здоров’я людини і «здорового суспільства». Концептуальний підхід до вивчення питання здоров’я людини і виникнення медицини та системи охорони здоров’я започатковано в давні часи і розвинуто багатьма українськими мислителями XX - початку XXI сторіччя.
Зміст статті вміщує аналіз прогностичних ідей відомого вченого Миколи Амосова стосовно взаємозв’язку людини і суспільства та умов підтримки «рівня здоров’я» людей, формування у них «здорових потреб» у процесі визрівання цивілізації. Показано значущість фізичного виховання і спорту для збереження «здорової нації» та формування «культури тілесності» для піднесення життєтворчості сучасної людини у «філософії спорту» сучасного дослідника Михайла Ібрагімова. Також розкрито принцип конкордизму Володимира Винниченка Розглянути важливі джерела збереження життя й здоров’я українського народу Юрієм Липою.
Автори вважають необхідним у центрі світоглядної переорієнтації поставити здорову людину як біосоціальну і духовну особу та пропонують розробити перспективну програму «Здорова людина у здоровому суспільстві».